piektdiena, 2018. gada 23. novembris

Kur doties un ko apskatīt Dubaijā?

Apvienotie Arābu Emirāti pēdējos gados kļūst par aizvien populārāku galamērķi – cilvēki steidz baudīt viesmīlīgo arābu kultūru, labprāt iepazīst Emirātu būvniecības meistardarbus un pazūd nebeidzamās tirgus ieliņās. Īpaši pievilcīga ir Dubaija, kas ir ne tikai populārākais, bet arī viens no interesantākajiem Emirātiem, turklāt visu gadu tur ir patiešām silti un saulaini laikapstākļi, kas to padara par teju vai perfektu galamērķi brīvdienām. 
Dubaijā un Abū Dabī esmu bijusi vairākkārt, tāpēc centos apkopot pāris apskates cienīgas lietas un vietas, kuras vienaldzīgu neatstās nevienu ceļotāju. Tāpat izveidoju arī nelielu BUJ jeb biežāk uzdoto jautājumu sarakstu, kas man krietni noderētu, ja dotos uz Dubaiju pirmo reizi – to var aplūkot šī ieraksta beigās.

Pirmie iespaidi Emirātos


Mans pirmais brauciens uz Dubaiju notika 2014. gadā, kad Latvijai ar Dubaiju vēl bija vīzu režīms. Toreiz par šo Emirātu man radās dalītas jūtas, jo nevarēju saprast, vai patīk vai nepatīk. It kā skaisti, iespaidīgi, forši, bet... Un kādu laiku es nespēju saprast, kas ir šis “bet”. Pēc otrās Emirāta apmeklēšanas reizes, šī sajūta mani pameta – iespējams, tāpēc, ka biju pieradusi pie arābu maskulinās kultūras un ar katru reizi atklāju kaut ko jaunu, smeļoties arī jaunas zināšanas par vietējo iedzīvotāju ikdienu.
Šķiet, ka arhitektūra mani pārsteidza visvairāk, jo, pirmkārt, nav skaidrs, kā tie lielie debesskrāpji ir uzbūvēti (jo dažas ēkas izskatās pēc arhitektūras brīnuma), un, otrkārt, kā un cik ilgi viņi tīra visu augstceltņu stiklotos logus. Arī viņu kultūra ir specifiska, piemēram, metro ir atsevišķs vagons tikai dāmām, publiska jūtu izrādīšana var izvērsties nepatīkamās sarunās ar policiju, bet dāmas šajā valstī ir visai otršķirīgas, turklāt vietējās sievietes staigā tumšās paranžās. Kopumā ir sajūta, ka vietējie iedzīvotāji ir ļoti viesmīlīgi un sirsnīgi, cenšas rūpēties un izpalīdzēt pilsētas viesiem. Dubaija ir arī ļoti multikulturāla vieta, kur var sastapt krietnu saujiņu strādīgu latviešu. Savukārt Emirāti kopumā ir kaut kas, kam ir jāļaujas, gūstot visu iespējamo pieredzi – gan aplūkojot zināmas un mazāk zināmas vietas, gan iepērkoties vietējā tirgū, gan nopeldoties Persijas līcī, gan baudot gardus vietējos ēdienus.


Dubaijas metro – lielisks palīgs apskates objektu “medīšanai”

Ja neskaita ierobežojumu Dubaijas metro košļāt košļenes (jap, par to pienākas pat līdz 20 EUR liels sods), tad šī Emirāta metro sistēma mani pārsteidza ar tās vienkāršību, tīrību un ērtību, ceļojot cauri pilsētas džungļiem. Metro sistēma ir saprotama, viegli izskaidrota un tajā ir saprotami orientēties.
Dubijas metro ir trīs līnijas – sarkanā, oranžā un zaļā. Sarkanā metro līnija sākas Dubaijas lidostā, kas ir īpaši izdevīga ceļotājiem, kuru naktsmājas ir Emirāta otrā galā. Tā arī ir visgarākā metro līnija, un ar to braucot var “ieķert” virkni vērtīgu apskates objektu, piemēram, Dubai Mall, Dubai Frame, arī pasaules slaveno buras viesnīcu. Zaļā metro līnija noderēs, lai aizbrauktu uz Dubaijas klasisko tirgu, kā arī apmeklētu zelta un garšvielu tirgu, un brīvbrīdī izbrauktu ar kuģīti pa turpat blakus esošo kanālu. Savukārt oranžā metro līnija ir relatīvi īsa un paredzēta Palm Jumeirah un Palm Jebel Al apskatei.
Cena, kas jāmaksā par braucienu, atkarīga no zonām, kurām jābrauc cauri, kā arī ir iespēja iegādāties arī dienas biļeti, kas maksā 40 AED jeb 9,60 EUR. Vairāk info, spiežot šeit! 
Paralēli metro, ērti izmantojami ir arī taksometru pakalpojumi, kas zemo degvielas cenu dēļ ir relatīvi lēts pārvietošanās līdzeklis. Takša pakalpojumi reizi pa reizei var izrādīties arī lētāki nekā metro – piemēram, ja esat 4 braucēji un gala summu dalāt savā starpā. Tas arī atkarīgs no tā, cik tālu un kur plānots braukt. Mūsu pieredzē, mums bija daudz ērtāk izvēlēties divus takšus 5 cilvēkiem un samaksāt 40 AED, nevis braukt ar metro, divreiz pārsēsties un kopā samaksāt apmēram tādu pašu naudas daudzumu.

Ko apmeklēt un kur doties Dubaijā?


Pludmale Al Mamzar Beach park

Pirmo reizi esot Dubaijā, mani pārsteidza fakts, ka gandrīz nekur nav brīva piekļuve Persijas līcim, īpaši populārajā Dubaijas Buras hoteļa rajonā. Visas tur esošās pludmales bija slēgtas vai pieejamas tikai viesnīcas iedzīvotājiem, un nereti atdūrāmies pie dusmīga apsarga, kas Tevi nelaiž pludmalē, ja Tev nav konkrētās viesnīcas istabiņas atslēga. Vienu “bezmaksas” pludmali gan toreiz atradām, tomēr tā bija blakus ceļam un teju pamesta, un nevarēja saprast, vai tā maz ir pludmale. Šogad Austris bija izpētījis viesnīcas tuvāko apkārtni un atradis pāris apskates objektus, ieskaitot šo lielisko Al Mamzas Beach park, kas vairāk atgādina milzīgu botānisko dārzu ar pludmali, nevis vienkārši vietu, kur pasauļoties.
Al Mamzar Beach park ir komplekss, kur patiesi visiem būs ko darīt – var gulēt baltās smiltiņās, spēlēt volejbolu, pastaigāties pa ziediem pieaugušu dārzu, apēst ko gardu turpat esošajā kafejnīcā, var izpeldēties, var uztaisīt BBQ ballīti un galu galā skaisti nobildēties uz tirkīzzila ūdens fona. Pirmo reizi dodoties turp, mazliet apjukām, jo arī šim kompleksam ir savs darba laiks, turklāt pirmdienas un trešdienas tiek uzskatītas par “sieviešu dienām”, kad ieeja tajā ir atļauta tikai sievietēm un bērniem (puišiem tikai līdz 4 gadu vecumam). Tā darba laiks ir no 8:00 līdz 22:00, iespēja bezmaksas atstāt automašīnu. Ieeja šajā kompleksā maksā 5 AED, kas ir apmēram 1 EUR, un par papildu naudiņām ir iespēja noīrēt lietussargu vai guļamkrēslu. Iesaku turp doties laicīgi, jo, kas pirmais brauc, tas pirmais var ieņemt kādu salmu lietussargu vai palmu, lai paslēptos no saules.
Ja nu tomēr šāds parks nav kaut kas, ko ir vēlme apskatīt un piedzīvot, burtiski 50 metrus no parka ieejas ir Al Mamzar Beach, kas ir pieejama ikvienam bez maksas un bez ierobežojumiem – arī tur patiesi skaista palmu aleja, dzidri zils ūdens, bērnu rotaļu laukumi un ērta piekļuve cilvēkiem ar invaliditāti vai ģimenei ar bērnu ratiņiem.

Dubaijas garšvielu un zelta tirgus - Dubai Souk

Viena no iespaidīgākajām un cilvēku pilnākajām vietām ir Dubaijas tirgus. Tas tiek iedalīts trīs blokos – Dubaijas Zelta tirgus, Dubaijas Garšvielu tirgus un Dubaijas tirgus, turklāt visi atrodas viens pie otra. Zelta tirgu vērts apmeklēt kaut vai tikai tādēļ, ka, tajā ieejot, burtiski aizraujas elpa no tā dārglietu daudzuma un mirguļojošajiem skatlogiem, kas nevienu tūristu neatstāj vienaldzīgu. Tajā ir iespēja iegādāties krietni lētāku zeltu un sudrabu, kā arī dažādus dārgakmeņus, tomēr par šo izstrādājumu kvalitāti es garantēt nevaru. Tā ir vieta, kur var redzēt visdažādākos zelta izstrādājumus - sākot no parastiem, nelieliem auskariem, beidzot ar kleitu, kas darināta tikai no zelta. 
Garšvielu tirgū ir iespēja apreibt ne tikai no smaržas, bet arī no krāsām, jo ik uz soļa ņirb pilni garšvielu maisi dažādās varavīksnes krāsās. Un tur tiešām par saprātīgām naudiņām var iegādāties tādas garšvielas, par kurām dzirdēts tikai dažādos ārvalstu gatavošanas raidījumos, piemēram, safrāns vai kardamons. Iesaku notestēt arī kādu neparastāku tēju, kuras turpat var arī iegādāties.
Savukārt Dubaijas tirgus, kurš savās aprisēs ir visai neliels, piedāvā iespēju iegādāties visneiedomājamākos suvenīrus un autentiskus arābu apģērbus, viltotus filmas pulksteņus, apavus, lampas un citus dizaina priekšmetus. Šī ir vieta, kur var gūt patiesi labu ieskatu tajā, kā ikdienā norisinās tirgošana Dubaijas mazajās šķērsieliņās.
Dodoties uz tirgu, aicinu ievērot četras vienkāršas lietas, kas padarīs pieredzi tirgū patiesi lielisku! Pirmkārt, noteikti neaizmirstiet kaulēties, jo visam (un es domāju – tiešām visam!) ir vismaz 50% uzcenojums. Otrkārt, vairumā vietu var norēķināties tikai skaidrā naudā, tāpēc vēlams sagatavot arī to. Treškārt, izvairīties no kungiem, kas uzmācīgi cenšas iesmērēt viltotus rokas pulksteņus, mobilos tālruņus un dāmu rokassomiņas, jo gan pārdot viltojumus, gan tos iegādāties Emirātos ir strikti aizliegts un var nākties sastapties ar vietējiem kārtībsargiem. Ceturtkārt, iesaku uz tirgu doties agrās rīta stundās vai pēc pusdienlaika, jo vairums veikaliņu pusdienlaikā un uz lūgšanu laiku veras ciet.


Burj Khalifa apmeklējums - pieredze pasaules augstākajā celtnē

Domāju, ka ikviens ir dzirdējis par Burj Khalifa – 828 m augsto torni, kas šobrīd ir augstākā celtne pasaulē. Tas ir viens no iespaidīgākajiem objektiem, ko jebkad būs nācies redzēt, turklāt brauciens augšup vien ir ko vērts – tikai 1 minūtes laikā ar liftu Tu tiec uzvests uz skatu laukumu, kas atrodas 125.stāvā. Skats, kas paveras acu priekšā, ir elpu aizraujošs un visa Dubaija ir teju pie kājām!  
Dodoties uz šo torni, pati biļetes iegādājos internetā, un secināju, ka tas ir arī visērtākais veids, jo Tu zini konkrētu laiku, kad Tev jābūt pie ieejas un nav jālauza galva, vai būs palikusi kāda biļete, ko iegādāties, lai uzbrauktu augšā. Kā jau katrā pieklājīgā tornī, arī šajā ir divas opcijas, ko izvēlēties – viena ir At the top, savukārt otra – At the top SKY. At the top ir skatu laukums 125.stāvā un maksā 135 AED jeb apmēram 32 EUR, bet At the top SKY atrodas 146.stāvā un izmaksās sākot no 370 AED, kas ir vidēji 88 EUR. Lai gan dārgo variantu izmantojusi neesmu, diezgan droši varu apgalvot, ka lielas atšķirības starp skatu nebūs.
Parasti vispieprasītākie laiki ir saullēktā un saulrietā, tāpēc tie nereti ir izpārdoti vairākas dienas uz priekšu. Pirms doties turp, iesaku arī uzmest aci tuvāko dienu laikapstākļiem – vējainā laikā skatu platforma ir ciet, savukārt smilšu vētras un mākoņainā laikā diemžēl nāksies vilties, jo redzēt varēs tieši neko. Šis apskates objekts būs interesants arī tiem ceļotājiem, kam saistoša ir arhitektūra, jo augstajā tornī ir arī informācija par to, kā norisinājusies tā būvniecība. Informācija par biļešu cenām un pieejamajiem laikiem atrodama šeit: http://www.burjkhalifa.ae/en/index.aspx

Dubai Frame

Dubaijas rāmis ir apskates objekts, kas atvēries gluži nesen, un sniedz apmeklētājiem iespēju doties galvu reibinošā braucienā augšup uz fotorāmim līdzīgas ēkas augšējo stāvu. Tas atrodas Zabeel Park teritorijā un izskatās pēc gigantiska fotorāmīša. Sākotnēji pret šo apskates objektu biju noskaņota skeptiski, tomēr tas ir diezgan mīlīgs un paver krietni citādāku skatu, kāds pieejams no Burj Khalifa. Apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt slavenās izzūdošās grīdas – liekot soli uz rāmja grīdas, tas paliek caurspīdīgs un ir sajūta, ka esi tādā mini brīvajā kritienā. Pirmajā reizē uzkāpjot uz šī stikla, man tiešām palika mazliet bail, tomēr kolīdz prāts aprod ar domu, ka staigā pa gaisu, ir tīri forši.
Šis apskates objekts ir laba alternatīva Burj Khalifa, jo maksā vien 50 AED, kas ir apmēram 12 EUR. Turklāt, dodoties ārā no ēkas, ir iespēja noskatīties nelielu īsfilmu, kas radīta ar 3D projekcijām un attēlo Dubaiju pēc 20 gadiem – ar lidojošām automašīnām, caurspīdīgu asfaltu, ātrgaitas kapsulām un attīstītu medicīnu. Vairāk informācijas: https://www.thedubaiframe.com/

Dubai Mall - Dubaijas lielveikals kā atsevišķa pasaule

Foto: Dubai Women
Dubaijas lielveikals ir pasaulē 2.lielākais iepirkumu centrs, un līdz ar to – jau vien vērts redzēt, kas “lācītim vēderā”. Tajā ir viss, ko vien var iedomāties, sākot no parastiem franšīzes veikaliem, piemēram, Zara un H&M, beidzot ar pasaulē dārgāko rokaspulksteņu saloniem, kur lētākais pulkstenis maksā laba Mežaparka dzīvokļa cenā. Brīvbrīdī var doties iekarot turpat lielveikalā esošo akvāriju un zemūdens zooloģisko dārzu, iegādāties suvenīrus, nobaudīt virkni dažādu saldumu, iemalkot kafiju, atpūsties pie milzu strūklakas vai vienkārši pastaigāt pa milzīgo teritoriju.
Vai esat dzirdējuši teicienu, ka Rīga nekad nebūs gatava? Līdzīgi ir ar Dubaijas iepirkumu centru, kurš nekad nebūs izstaigāts – man šķiet, ka, lai izstaigātu to lielo milzi, tam ir jāvelta vismaz divas dienas. Ņemot vērā, ka es neesmu cilvēks, kas savu brīvo laiku nepavada veikalā un labprātāk dodas baudīt dabu, tad šo 4 gadu laikā katru reizi atklāju jaunu lielveikala daļu (pilnīgi nejauši, jo apmaldos, cenšoties atrast savu galamērķi).
Kad lielveikalā biju pirmo reizi, mani ļoti pārsteidza brošūra, kurā rakstīts, ka jāģērbjas respektabli un lielveikalā jāvalkā apģērbs, kas nosedz ceļus un plecus – tajā bija arī minēts, ka publiska jūtu izrādīšana nav atļauta. Lai gan šīs brošūras no lielveikala pēdējā gada laikā ir pazudušas, cieņā pret arābu kultūru tomēr iesaku šos noteikumus ievērot, jo citādi var nākties saskarties ar virkni nosodošu acu skatienu.
Vienu gan iesaku – nobaudīt gardu kafiju foršā restūzīti, kā arī doties uz akvāriju, lai iepazītu un virkni nekad neredzētu jūras iemītnieku. Lielveikala teritorijā ir arī slavenās Dubaijas dejojošās strūklakas. Lai pa veikalu būtu ērti un viegli orientēties, iesaku lejupielādēt Dubai Mall aplikāciju! 

Dubaijas dejojošās strūklakas

Dubaijas dejojošās strūklakas (Dubai Dancing fountains) patiks gan lieliem, gan maziem Emirāta apmeklētājiem. Tas ir ūdens, gaismas un mūzikas šovs, ka no plkst. 18:00 līdz pat 23:00 notiek ik pēc 30 minūtēm, priecējot Dubaijas viesus un iedzīvotājus. Turklāt katru reizi piedāvātais šovs ir citāds. Jūs vaicāsiet – kādēļ tās sauc par dejojošajām strūklakām? Jo tās nevis vienkārši uzšaujas gaisā, bet dara to viļņveidīgi, turklāt sasniedzot pieklājīgu 50 stāvu augstumu. 
Strūklaku vērošana ir bez maksas un tām ir ērti piekļūt, jo atrodas Dubaijas lielveikala teritorijā, tomēr cilvēku pūļi tur netrūkst un drīzāk var nākties vērot šovu caur kāda īpatņa tālruņa vai planšetes ekrānu. Kad biju Dubaijā pirmo reizi, man bija vienalga, kur stāvēt – tāpat viss šķita tik aizraujošs un skaists, cilvēki pat īsti netraucēja. Tomēr nākamajos gados atklāju, ka dodoties vairāk uz labo pusi, cilvēku pūļi kļūst mazāki, tomēr skats un šovs ir nemainīgi izcils. Līdz ar to – šo strūklaku šovu tiešām var vērot no jebkuras vietas, bet tas atkarīgs, vai tā, vai ir vēlme to vērot caur priekšā stāvošā telefona ekrānu vai paša acīm.

Souk Madinat Jumeirah jeb mazliet aizmirstais tirgus

Man šķiet, ka tūristi lielākoties ir sajūsmā par lielajiem Dubaijas arhitektūras brīnumiem, aizmirstot par krietni mazākām, bet tikpat nozīmīgām vietām. Viena no tām - Souk Madinat Jumeirah. Šajā skaistajā teritorijā un tirdziņā iemaldījos nejauši – abas ar kolēģi devāmies takša meklējumos, kad uzdūrāmies šim skaistumam. Tirgus, kas mazliet atgādina Aladina multiplikācijas filmiņu, ir ne tikai pievilcīgs, bet tiešām autentisks, turklāt tajā var iegādāties virkni Emirātu suvenīru, ieskaitot mākslas darbus un paklājus, kā arī dažādus dizaina priekšmetus. Tajā ir arī saujiņa restūžu, kur remdināt slāpes un izsalkumu – sākot no vietējas virtuves un beidzot ar Āzijas, Eiropas un Amerikas virtuvi.
Var jau būt, ka vienkārši biju ļoti veiksmīgā laikā, tomēr radās sajūta, ka šis tirgus ir pustukšs un tūristu tikpat kā tajā nebija. Tā teritorijā var pastaigāties un atšķirībā no Dubaijas garšvielu un zelta tirgus, cilvēki it nemaz nav uzmācīgi. Jā, šis tirgus būs mazliet dārgāks, bet neviens nav teicis, ka obligāti kaut kas jāiegādājas. Turklāt no šīs vietas paveras burvīgs skats uz Burj al-Arab jeb slaveno Buras hoteli, un netraucēti var uzknipsēt pāris foršas bildes.



Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Man ir tikai viens sakāmais – Tu pilnīgi noteikti vēlies turp doties! Iespējams, viena no buržujiskākajiem skatiem, ko būsiet redzējuši, ir galvu reibinošs akvārijs apmēram 4 stāvu ēkas augstumā, kas atrodas pašā Dubaijas lielveikala centrā. Jau no ārpuses tas izskatās iespaidīgi, jo ikvienam garāmgājējam uzsmaida kāds milzu tuncis, haizivs vai raja, tomēr iekšpuse ir vēl maģiskāka!
Ieejas biļete maksā ap 20 EUR un garantēju, ka ir katra centa vērta! Dubaijas akvārijā un zemūdens zooloģiskajā dārzā vairākos līmeņos ir iespēja apskatīt visneiedomājamākos jūras iemītniekus, ieskaitot milzu zivis, kas savu ēsmu ķer ar precīzu ūdens strūklas palīdzību un jūras gurķi, kuru var pat paglaudīt. Ir haizivis, rajas un dažādas medūzas, krabji un patiesi viss, ko vien var atrast zem ūdens. Vienā no līmeņiem priecīgi mīt arī dažādi kukaiņi un vardes, kā arī pingvīni un putniņi. No skata neliels, tomēr ietilpīgs – vidēji tajā var pavadīt 2-3h. Starp citu, šis ir ļoti pielāgots objekts – vecākiem ar bērnu ratiņiem, senioriem vai cilvēkiem ar invaliditāti ir nodrošināta ērta piekļūšana ikvienam eksponātam.

Etihad Museum - vieta ziņkārīgajiem ceļotājiem

Tie ceļotāji, kas ārvalstīs labprāt apmeklē muzejus, noteikti novērtēs Etihad muzeju (tulk. "savienība", "ūnija"), kurā slēpjas visu Emirātu vēsture - sākot no to izveidošanas un savtarpējām nesaskaņām, beidzot ar naftas atrašanu un apvienošanos. Muzejs ir interaktīvs un ar 3D palīdzību ir iespēja ielūkoties Dubaijā, kāda tā izskatījās pašā celtniecības sākumā. Muzejā ir informatīvi materiāli par Emirātu dibinātājiem, ir iepsēja aplūkot gan karogus, gan pašu vadoņu personīgās mantas, ieskaitot dažādus kaujas ieročus. Tas ir tiešām interesants vēstures muzejs, kur par Emirātiem un to dibināšanu 2h var uzzināt vairāk, nekā 4 dienas pavadot pilsētā! 


Biežāk uzdotie jautājumi


Ik pa laikam kāds no maniem draugiem painteresējas par Dubaiju un Emirātu kultūru kopumā, tāpēc centos apkopot tos jautājumus, kas parasti izskan visbiežāk, un rast uz tiem atbildes. Iespējams, šeit ir atbildēts arī Tev interesējošs jautājums

Kad labāk doties uz Dubaiju?

Man šķiet, ka Dubaija ir viena no tām pasaules vietām, kur nemēdz būt auksti. Atminos, ka reiz, kad biju Dubaijā smilšu vētras laikā, temperatūras stabiņš noslīdēja līdz +23C dienā, un visi vietējie teica, ka tas ir super auksti un neierast – mums tā bija kārtīga jūlija diena Latvijā. Esmu bijusi gan februārī un martā, gan septembrī un šie mēneši, manuprāt, ir izcili, jo ir pietiekami karsts (no +25 līdz par +38), bet nav tik liela svelme, kāda tā ir vasaras mēnešos (pat līdz +50C). Līdz ar to, es teiktu, ka uz Dubaiju tiešām var doties jebkurā gada mēnesī, tomēr īpaši izvēloties ziemas, agra pavasara un vēla rudens mēnešus, izvairoties no došanās pašā vasaras svelmē.

Kur labāk mainīt naudu? Vai ir nepieciešamība ņemt līdzi dolārus?

Ņemot vērā, ka Dubaijā norēķinās ar dirhamiem, visticamāk ceļotāji nonāks pie secinājuma, ka ir nepieciešams izmainīt naudiņas. Parasti to daru Travex apmaiņas punktā, kas atrodas Origo, jo esmu apmierināta ar kursu, turklāt tur var dabūt ļoti specifisku galamērķu naudiņas saprātīgos nominālos.
Vēl pārbaudīts variants naudiņas ņemt ārā pa tiešo no kāda bankomāta – vidēji tie ir 1.40 EUR komisijas maksa, tomēr izmantojot Revolut karti, naudu var izņemt bez komisijas maksas.
Vairums veikalu, kā arī tirgū esošie kioski pieņem arī kredītkartes, savukārt atbildot uz jautājumu par dolāru nepieciešamību, es teiktu, ka tos nevajag – līdz šim nevienu preci neesmu redzējusi pārrēķinātu dolāros.

Ar ko labāk pārvietoties pilsētā?

Pilsētas iekarošanai noteikti iesaku metro, tomēr, ja kājas galīgi sagurušas, tad ir iespēja paņemt taksi vai Uber, kas ir ļoti saprātīgās cenās.

Ar kādām cenām jārēķinās Dubaijā?

Dubaija cenu ziņā ir ļoti līdzīga Latvijai, tāpēc stereotips par to, ka Emirāti ir dārgi, ir visai nepatiess. Protams, līdzīgi kā citās pasaules valstīs, ir lietas, kas ir lētākas un lietas, kas ir dārgākas, tomēr kopumā – cenas ir ļoti līdzīgas. Salīdzinājumam – Dubaijā var atrast gardus mango pat par 0.90 EUR kilogramā (starp citu, četrus kilogramus atvedām arī uz Latviju), Dubaijā īsta mango smūtijs 0.5l maksāja 2 EUR. Dubaijā ir salīdzinoši lētāks apģērbs un dažādi saldumi, tomēr matu un ķermeņu kopšanas līdzekļi ir dārgāki, nekā Latvijā.

Vai no Dubaijas aizbraukt uz Abu Dhabi ir vienkārši?

Abu Dhabi Emirāts atrodas apmēram 1h 30 min braucienā no Dubaijas, tomēr tas atkarīgs arī no transporta, kas tiek izmantots. Pirmais variants – painteresēties viesnīcā, vai gadījumā viņi nenodrošina kādu Shuttle autobusu no viena emirāta uz otru, jo reiz viesnīca tādu piedāvāja, turklāt – bez maksas gan turp, gan atpakaļ.
Otrs variants – izmantot autobusa pakalpojumus. Visizdevīgākā vieta, kur uzsākt ceļu no Dubaijas uz Abu Dhabi, ir Ibn Battuta Metro Bus Station. No turienes uz Abu Dhabi Centrālo autobusu staciju katru 1h dodas autobuss. Vidēji šis brauciens izmaksā ap 10 EUR.

Kā Dubaijā ir ar internetu?

Latvija mums tiešām ir interneta lielvalsts, jo teju visur WiFi pats uzmācas un aicina pieslēgties savam tīklam. Dubaijā interneta pārklājums ir krietni švakāks, un nereti, lai iegūtu Wifi, ir jāpiereģistrējas kādā mājaslapā, kas ir tikai arābu valodā. Interneta alternatīva noteikti ir offline kartes, tomēr, ja nu internets tiešām ir ļoti liela vajadzība, tad lidostā, kā arī visos pārtikas veikalos ir iespēja iegādāties vietējo simkarti.

Kādu apģērbu labāk ņemt līdzi?

Lai gan mūsdienās arābi kļuvuši krietni pieņemošāki attiecībā uz apģērbu, es tomēr ieteiktu izvēlēties kleitu un svārkus, kas ir ceļa garumā vai garāki, garākus šortus, kreklus ar lencēm vai īsajām piedurknēm, un līdzi katram gadījumam paņemt arī kādu lakatu, ko uzklāt uz pleciem. Šis ieteikums gan vairāk attiecas uz sievietēm, un vīrieši var tērpties, kā nu paši vēlas.
Mūsdienās tūristu un apģērbu kokteilis ir reibinošs, tomēr, respektējot arābu kultūru, uzskatu, ka īsākas kleitas vai kleitas bez lencēm un dziļiem dekoltē var palikt mājās un gaidīt savu iznācienu kādā Eiropas ceļojumā. Esmu dzirdējusi arī vairākas dāmas, kas saka, ka “nav jau tik traki vairs tajā Dubaijā, un var vilkt arī īsos šortiņus – esmu redzējusi, ka tā dara”, tomēr vēl nesen lielveikalā bija brošūra, kas aicināja tūristus ģērbties pieklājīgi, ievērojot sabiedrībā esošās normas, kas krietni atšķiras no Eiropas. Piemēram, Abu Dhabi Sheikh Zayed Mosque (Šeika Zaida Moskā) iekšā drīkst doties tikai viņu izsniegtām paranžām, kas nosedz matus un visu ķermeni, turklāt kājās nedrīkst būt sandales.
Protams, gan pludmalē, gan pie baseina drīkst (un vajag!) valkāt skaistu peldkostīmu, bet, dodoties prom, slapjam peldkostīmam pa virsu uzvilkta kleita būs ļoti nepieklājīgs žests.

Vai Dubaijā drīkst publiski izrādīt jūtas?

Sabiedriskās vietās savas jūtas pret otru cilvēku (skūpstīšanās, apķeršanās) izrādīt nav pieņemami, un tas attiecas gan uz Dubaiju, gan citiem Emirātiem. Viesnīcas gan ir cita pasaule un uz tūristiem pārsvarā “piever acis”, tomēr reiz viesnīcas baseinā esošajam pārītim aizrādīja pārāk atklāto mīlināšanos un palūdza doties no baseina teritorijas prom.

Kādus suvenīrus atvest no Dubaijas?

Mans vislabākais suvenīrs ir pastkarte, ko cenšos sūtīt visiem saviem tuvākajiem cilvēkiem no visām valstīm, kuras apmeklēju. Runājot par konkrētām lietām, plaši izplatīt suvenīrs, protams, ir magnēti ar populārākajām Dubaijas apskates vietām. Mazliet specifiskāks, tomēr pietiekami interesants suvenīrs būs kamieļu piena ziepes. Vēl noteikti jāatved arī dateles – tās tur ir tik garšīgas un dažādi sagatavotas, ka pat man – cilvēkam, kam negaršoja dateles – iegaršojās dateles. Foršs un interesants suvenīrs ir arī dateļu sīrups, kas kosistencē ir kā medus, un lieliski garšo kopā ar vafelēm, pončikiem vai pankūkām. Dubaijā ir arī ļoti foršas arābu garšvielas, kas paredzētas specifisku ēdienu gatavošanai – ticu, ka šāds suvenīrs noderēs kādam, kas ikdienā nebaidās eksperimentēt ar garšām. Teju visur var iegādāties arī skaistus sieviešu un vīriešu nacionālos tērpus, kas ir mazliet dārgāks prieks. Dubaija ir arī slavena ar shisha jeb ūdenspīpēm, un tos, kam tas aktuāli, var iepriecināt ar specifiskām ūdenspīpes tabakām, kas tur arī ir pat 8x lētākas, nekā Latvijā. 

Kā izvairīties no tulznām un rūpēties par kājām, dodoties pārgājienos?

Iestājoties siltākam laikam, aizvien vairāk cilvēku izvēlas savu laiku pavadīt, baudot Latvijas dabu. Viens no vienkāršākajiem un lētākaji...