otrdiena, 2013. gada 5. februāris

Filmas apskats: Argo (2012)

      Filma ir par 1979. gada ASV ķīlnieku krīzi Irānā, kuras laikā ASV vēstniecības darbinieki tika saņemti par ķīlniekiem, taču sešiem diplomātiem izdodas izbēgt un paslēpties Kanādas vēstnieka rezidencē. Filmas galvenais jautājums - vai izdosies šos sešus bēgļus nogādāt atpakaļ dzimtenē neskartus? Kādā veidā? Un tieši tas tiek risināts filmas gaitā - tiek izdomāta pilnīgi traka, šķietami neīstenojama ideja, kuru uzņemās veikt slepenaģents Tonijs Mendezs (Tony Mendez), kurš, šķiet, pats netic, ka ideju izdosies realizēt. SPOILER ALERT! Ideja - aizlidot uz Irānu kā filmas producentam un izvest šos sešus diplomātus, uzdodot tos par kanādiešu aktieriem.
     Filma piesaista ar to, ka tā ir autentiska, ļoti oriģināla un balstīta uz patiesiem notikumiem. Pirmie kadri šokē - ASV karoga dedzināšana, pie ceļamkrāna pakārti cilvēks - un tās visas ir mūsdienīgi rekonstruētas autentiskas bildes no 1979. gada.
     Filma, protams, nav tikai drūma, jo tā ir piesātināta ar humoru, taču īstajās vietās un tieši tik daudz, cik nepieciešams. Īpaši atmiņā palikušas tādas frāzes kā "Argo fuck yourself" un "This is the best bad idea we have". Filma nav tikai par ķīlniekiem, tas ir stāsts, kā tiek īstenota neīstenojama ideja - aizkadri dažādām interpola sanāksmēm, aizkadri no idejas īstenošanas procesa, šaubas un neticība galvenajos varoņos un kā tie tiek galā stresa izraisītās situācijās. Tiek parādīti arī procesā iesaistītie cilvēki, kuri strādā, lai ķīlniekus atbrīvotu. Jā - politiskais aspekts. Daudz. Ja vieniem interesēja diplomātus izdabūt no Irānas dzīvus, jo tie ir ASV pilsoņi un galu galā - cilvēki, tad citiem interesanti likās parādīt valsti no politiskās  puses - cik varonīgi rīkojas ASV, lai izpestītu nabaga bēgļus. Protams, arī cenzūra un šīs operācijas slepenība, jo sākotnēji tika parādīts, ka sešus diplomātus izglāba Kanāda un tās vēstnieks Irānā, taču īstā patiesība atklājās tikai 1991. gadā, kad operācijas detaļas nāca gaismā.
     Filmu skatoties, saglabājas spriedze - kas notiks? Vai viņi tiks pāri Irānas robežai vai nē? Un īpaši kutelīgi ir tieši filmas pēdējā trešdaļa, kurā, protams, norisinās lielākais action.
     Esmu vēsturisku filmu cienītāja un arī politika man ir tuva, tādēļ filmu 2012. gada nogalē vēroju ar zināmu baudu. Filma pilnīgi noteikti pelnījusi visas iegūtās balvas un nominācijas, un, ja drīkstu tā teikt(drīkstu!), tad "Argo" pilnīgi noteikti ir 2012. gada labākā filma. Daudziem tā varētu šķist neinteresanta, jo, "fuj, cik tad ar to politiku var!" - tiem cilvēkiem vienkārši jāpaskatās ārpus rāmjiem.
     Filmu iesaku apskatīt tiem, kuriem interesē politika, vēsture vai mediju darbība kopumā - filma lieliski parāda, kā ar plašsaziņas līdzekļiem iespējams panākt vēlamo efektu ne tikai ASV, bet internacionālā līmenī. Garantēju, ka tas nebūs nekas tāds, kas līdz šim redzēts. 
     Patīkami redzēt Benu Afleku režisora UN galvenā varoņa lomā - tiešām izdevies gabals!
     P.S. Te arī oriģināls video un ieskats, kas tieši norisinājās ķīlnieku krīzes laikā --> Iran Hostage Crisis 1979 (ABC News) - klikšķini, lai redzētu video iekš Youtube
     P.S.(2) Irāna gatavo atbildes filmu "Argo", labprāt redzētu notikušo arī Irānas acīm, bet līdz tam -

ARGO FUCK YOURSELF un jauku dienu! ;-)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Kā izvairīties no tulznām un rūpēties par kājām, dodoties pārgājienos?

Iestājoties siltākam laikam, aizvien vairāk cilvēku izvēlas savu laiku pavadīt, baudot Latvijas dabu. Viens no vienkāršākajiem un lētākaji...