svētdiena, 2015. gada 4. janvāris

Ziemīši, tie, kas Vācijā bija


Gluži kā Lūks Skaivolkers pret Dārtu Veideru, kā Harijs Poters pret Voldemortu, kā Gredzens pret Saurona aci...Nu, okay, nepārspīlēsim - drīzāk kā šokolādes saldējums ar plombīra saldējumu - līdzīgi saskārās kultūras arī manos Ziemassvētkos, kurus 2014.gada nogalē nolēmu pavadīt Vācijā, pie Diānas, kura tur dzīvo jau piekto gadu. Eh, Ziemassvētki pagājuši, Jaunais gads arī pienācis... Tāpēc nolēmu uzraktīt pāris rindas, lai pagremdētos atmiņās par nesen pieredzētajiem svētkiem. :)
Patiesībā, jau dodoties turp mani sagaidīja pirmie "Zane ceļo!" piedzīvojumi, kas ik pa laikam uzpeld, kad kaut kur dodos. Nu, piemēram, streiks Frankfurtē, kura dēļ netiku mājās laikā. Šoreiz gan tas nebija streiks, lai gan, iespējams, to tā varētu dēvēt. 30 minūtes pēc pacelšanās, pilots visai lidmašīnai laipni paziņoja, ka mums jādodas atpakaļ uz Rīgu, jo "lidmašīnai radušās tehniskas ķibeles". Tajā brīdī lidmašīnā vadīja neliels sasprindzinājums un arī manā galvā aši pavīdēja doma - hm, nu, ja reiz pienācis mans laiks, tad tas ir tagad.  Bet, ja reiz šis ieraksts tapis, tad esmu sveika un vesela, un pēc lidmašīnas veiksmīgas nomaiņas, atkal devāmies ceļā pie Diānas uz Trīri, kas ir pilsēta Vācijas rietumos, netālu no Luksemburgas robežas.
Nonākot tur mūs priekšā sagaidīja milzīgs kalns ar dāvanām, kādu redzēju pirmo reizi. Godīgi. Pilns ar lielām, skaisti saiņotām dāvanām, maziņam un rūpīgi saiņotām, spīdīgos papīros, ar atlasa lentēm... Labi, savu sajūsmu par to skaistumu, ko redzēju, tekstuāli izteikšu vēlāk, taču kaut kur šī bildīšbloga ieraksta maliņā varat redzēt skaisto dāvanu noklāto galdu. 
Interesanti, ka, lai gan Ziemassvētku tradīcijas lielos vilcienos ir līdzīgas tām, kādas mums ir Latvijā, tās tomēr bija pietiekami atšķirīgas, lai ar savu pieredzi dalītos. Ar to es negribu teikt, ka vācieši Ziemassvētku maltītes laikā dejo uz galdiem (ļoti iespējams, kādam tā ir tradīcija), noteikti nē, taču, piemēram, tādas parastas lietas kā Ziemassvētku eglīšu tradīcija vai ēdiena izvēle manī radīja izbrīnu.

ĒDIENS, ĒDIENS, ĒDIENS jeb kādēļ vāciešiem patīk desas?

Manā ģimenē Ziemassvētkos pierasts rūpīgi pieēsties un pieļauju, ka mums kā kārtīgiem latviešiem tas ir asinīs – pēc garas darba dienas sātīgi paēst un pēc tam pavadīt laiku atpūšoties. Līdzīgi ir arī ar Ziemassvētku vakaru Latvijā – visu dienu rūpīgi esi saiņojis dāvanas, gatavojis ēst, pucējies un klājis galdu, vai, piemēram, pušķojis eglīti, bet pēc garās gatavošanās jaukajam vakaram tiec atalgots ar kārtīgi ceptu karbonādi, kotletēm, cepešiem, kartupeļiem, sautētiem kāpostiem, salātiem, uzkodām un vēl sazin ko. Te nu parādās viena no lielajām atšķirībām starp to, kā svin vācietis parastais un latvietis parastais – tradicionālais Ziemassvētku ēdiens, ko vācietis parastais liek galdā, ir vārīti kartupeļi vai kartupeļu kroketes un desiņas. Salāti viņiem šķiet nevajadzīgi un tieši tāds uzskats valda arī par uzkodām.
Svecītes eglītē – NEIN, NEIN, NEIN, NEIN, NEIN, NEIN!

Jā, lai cik interesanti vai savdabīgi tas nešķistu, ģimenei, pie kuras pavadījām Ziemassvētku vakaru, šķita dīvaini, ka izpušķotajā eglītē līdz ar spīdīgām bumbiņām un mirdzošām spuldzītēm, ir arī eglīšu svecītes (huh, it kā jau tā nepietiktu ar pārmērīgi daudz ēdiena, latvieši vēl egli dedzināt izdomājuši). „Nu, okay, lai jau tās svecītes stāv” – noteikti nodomāja vācieši, līdz brīdim, kad nolēmām svecītes aizdedzināt. Tad sākās jautājumi par to, cik droši vai nedroši ir dedzināt eglītē svecītes un vai svecītes nekļūs par pēdējo, ko egle savā īsajā mūžā redzējusi. Un mēs arī. Bet nekļuva. Tas mazliet smīdināja – galu galā, es jau kopš bērna kājas esmu radusi pie svecītēm eglītē, bet gados vecāks kungs ar kundzi izbrīnā iepleta acis un mainīja savu lokācijas vietu tālāk no egles. Paskaidrojot, ka tā ir viena no tradīcijām, ko Latvijā piekopj visai bieži, vācieši paskaidroja, ka eglītē svecītes dedzināt šķiet visai dīvaini un tā noteikti neesot viena no tradīcijām, kas Vācijā aktuāla. Tāpat viņi pavaicāja, cik bieži aizdegas mītnes no svecītēm svētku eglītē.

Televīzijas programma – OK, kāpēc Grinčs vēl nav nočiepis Ziemassvētkus?
Latvijā, šķiet, ir pierasts noskatīties visu „Viens pats mājās” frančīzi līdz Ziemassvētkiem, bet 24., 25.un 26.decembrī skatīties filmas ar Ziemassvētku tematiku vai animācijas filmas, kuras televīzija piedāvā skatīties kopā ar ģimeni. Vācijā ir maaaaazliet citādi. Svētku dienā televīzijas plašajos klajumos iespējams atrast ne tikai Džeimsu Bondu, bet arī dažādas animācijas filmas, tāpat raidījumus un televeikalu. Vienā kanālā pa dienu uzslēdzu „Viens pats mājās”, taču tā bija vienīgā Ziemassvētku filma, kuru todien noķēru. Mani izbrīnīja 25.decembra interesantā filmu izvēle kādā kanālā. Kamēr spēlējām UNO un slēgājām kanālus, uzdūrāmies filmai „Schindler’s list”, kas ir par genocīdu pret ebrejiem holokausta laikā – asinis šķīst, kailas sievietes/vīrieši, šausmīgi skati, līķu dedzināšana u.c. un tas viss Pirmo Ziemassvētku vakarā. Filma tiešām bija interesanta, nepārprotiet! Taču Latvijā parasti pierasts redzēt filmas, kas tuvāk Ziemīšu tēmai.

Ja neskaita pāris šokus, ko piedzīvoju, kopumā Ziemassvētkus Vācijā pavadīju patiešām jauki un sirsnīgi, pat neskatoties uz to, ka Latvijā sniegi sniga-putināja, jo Trīrā ziedēja ķirši (arī šis spektakjulārais skats apskatāms vienā no bildītēm tepat sānā). Galvenais bija pabūt kopā ar ģimeni un atpūsties, neko nedarīt, spēlēt galda spēles, papļāpāt ar ģimeni un pāris vāciešiem, apskatīt basketbola spēli, kārtīgi izēsties Itāļu restorānā un malkot kādu glāzi vīna. :)



Pie reizes - lai jauks un izdevies 2015! Let's keep in touch! :)

1 komentārs:

  1. Es Z-svētkos skatījos Zirnekļcilvēkus visus, nav svētku filma īpaši :D Izskatās ,ka tev bija forši Z-svētki, prieks ^ ^

    AtbildētDzēst

Kā izvairīties no tulznām un rūpēties par kājām, dodoties pārgājienos?

Iestājoties siltākam laikam, aizvien vairāk cilvēku izvēlas savu laiku pavadīt, baudot Latvijas dabu. Viens no vienkāršākajiem un lētākaji...